Wysoki poziom cholesterolu we krwi stanowi poważny problem, ponieważ zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Co można zrobić, aby zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu?
Czym jest cholesterol i jakie pełni funkcje w organizmie?
Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który jest zaliczany do grupy tłuszczów (lipidów). Jest on wytwarzany przez organizm człowieka, ale też może być przyjmowany razem z pokarmem. Cholesterol w organizmie człowieka pełni wiele różnych funkcji:
- jest materiałem budulcowym komórek,
- jest konieczny do prawidłowego działania komórek organizmu oraz reguluje różne procesy, które w nim zachodzą,
- jest potrzebny do prawidłowego działania receptorów serotoniny w mózgu, która np. wpływa na samopoczucie,
- uczestniczy w procesie wytwarzania witaminy D,
- bierze udział w produkcji różnych hormonów,
- jest potrzebny do produkcji kwasów żółciowych w wątrobie.
HDL i LDL, czyli dobry i zły cholesterol
HDL określany jest jako tzw. dobry cholesterol, gdyż jego zadaniem jest ochrona naczyń krwionośnych przed miażdżycą. Jego działanie związane jest z wiązaniem nadmiaru cholesterolu ze ścian naczyń, a następnie przenoszenie go do wątroby, gdzie ulega dalszemu przetworzeniu, zmagazynowaniu albo wydaleniu wraz z żółcią. Natomiast LDL to tzw. zły cholesterol, który transportuje cholesterol z wątroby do komórek ciała, a więc w inny sposób niż HDL. Z tym złym może sobie radzić m.in. pijąc zioła na cholesterol.
Prawidłowe normy cholesterolu oraz skutki jego wysokiego poziomu w organizmie
U zdrowego człowieka cholesterol całkowity nie może przekraczać 200 mg/dl. Z kolei stężenie HDL powinno być większe niż 40 mg/dl, a LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. Natomiast poziom trójglicerydów nie może być większy niż 150 mg/dl.
Zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi może mieć związek z różnymi czynnikami. Na przykład są to obciążenia genetyczne, prowadzony tryb życia, a także sposób odżywiania się. Zbyt wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do pojawienia się choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i innych chorób, które mogą mieć związek z miażdżycą.
Sposoby na obniżenie cholesterolu – odpowiednia dieta i zioła na cholesterol
Na początku ważne jest, aby zmienić swoją dietę oraz dotychczasowy tryb życia. Okazuje się, że odpowiednia dawka ruchu (nawet 30 minut dziennie) wystarczy, aby obniżyć twój poziom cholesterolu we krwi. Do tego należy zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Powinno się unikać sytuacji stresowych oraz zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, a także odpoczynek po pracy. Aby obniżyć poziom cholesterolu, musisz również zredukować masę ciała, a przeważnie ilość tkanki tłuszczowej.
Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, warto również zastosować zioła na cholesterol. Te, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu, to np.: aloes, siemię lniane, karczoch oraz babka płesznik. Do tego zadbaj o odpowiednią dietę antycholesterolową – w związku z tym należy wykluczyć spożywanie produktów, które zawierają tłuszcze trans, np. chipsy, fast foody itp. Warto również ograniczyć poziom spożywania cukru i słodyczy. Sięgaj natomiast po produkty zawierające dużo błonnika. Z kolei tłuste mięso oraz tłuszcze zwierzęce zastąp chudym mięsem i oliwą z oliwek.