Przyczyny bólu oczu

0
597
Przyczyny bólu oczu

Ból zawsze jest niepokojący – niezależnie czy chodzi o głowę, brzuch czy inną częścią ciała. Jednak szczególnie alarmujący potrafi być ból gałek ocznych, w końcu nie pojawia się on codziennie. Oczy to bardzo skomplikowany, a zarazem delikatny narząd w naszym ciele i należy o niego dbać – w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej umówić się na dodatkową wizytę u specjalisty. O czym może świadczyć ból oczu i dlaczego nie powinno się go ignorować?

Ból oka – czym może być spowodowany?

Ból oczu nie musi od razu oznaczać poważnej choroby, dlatego nie musisz wpadać w panikę. Najwięcej jednak zależy od tego, jakie inne objawy mu towarzyszą. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem w klimatyzowanych pomieszczeniach i pod koniec dnia, czujesz, że Twoje oczy są zmęczone, prawdopodobnie masz do czynienia z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Nadmierne spędzanie czasu przed urządzeniami elektronicznymi prowadzi też do zespołu suchego oka, który objawia się pieczeniem i bólem oczu, często chorym towarzyszy uczucie piasku pod oczami. Jeszcze inną przyczyną dyskomfortu w okolicach narządu wzroku jest zapalenie spojówek – choroba ta może mieć różne podłoże, między innymi wirusowe, bakteryjne, alergiczne czy grzybicze. Oprócz pieczenia i bólu oczu może pojawić się wydzielina, która skleja powieki, szczególnie zauważalna jest nad ranem. Tego rodzaju dolegliwości nie powinny być ignorowane, jednak z łatwością można przynieść sobie ulgę – na przykład stosując odpowiednie krople do oczu oraz zmieniając nieco styl życia.

Ból oka a poważne choroby

Ból oka może też być spowodowany nieco poważniejszymi chorobami – pojawia się między innymi w ostrym przebiegu jaskry. Według wielu statystyk to jedna z najczęstszych schorzeń doprowadzających do utraty wzroku. Oprócz bólu oczu chorym może towarzyszyć nagły ból głowy, często przechodzący na kości twarzy, mdłości czy wymioty oraz światłowstręt. Zapalenie zatok także może powodować bóle w okolicach narządu wzroku. Charakterystycznym objawem tej przypadłości jest ból oczodołów. Występuje też tępy ból po jednej stronie głowy, któremu może towarzyszyć katar czy gorączka. Wśród chorób powodujących dolegliwości bólowe oka występuje też jęczmień, czyli ostre, miejscowe zakażenie powiek wywołane przez bakterie z rodziny gronkowców. Można go rozpoznać po obecności bolesnej grudki na powiece, która znajduje się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powiek. Chorobie tej towarzyszy ból – szczególnie przy mruganiu, zaczerwienie powiek oraz niekiedy również bóle głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here