POChP – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

0
776
POChP

POChP to skrót od Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, która dotyka około 2 milionów Polaków i blisko 400 milionów osób na całym świecie! Te liczby, które utrzymują niestety tendencję wzrostową , pokazują wprost, iż POChP nie można lekceważyć. Czym charakteryzuje się POChP? Kto jest na nią szczególnie narażony i jakie są czynniki ryzyka? Jeśli chcecie m.in. poznać odpowiedzi na powyższe pytania – zapraszamy do lektury.

Na początku warto zaznaczyć, że na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/ znajdziecie wiele przydatnych informacji dotyczących POChP. Co ważne – informacji zgodnych z najnowszym stanem wiedzy medycznej.

Jakie są charakterystyczne objawy dla POChP? Czym w ogóle wyróżnia się ta konkretna choroba? POChP jest to generalnie trwałe ograniczenie przepływu powietrza w obrębie dolnych dróg oddechowych. Ma to zaś związek ze stanem zapalnym w oskrzelach, ale nie tylko. Chodzi też o konkretne zmiany w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych.

Z jakimi zatem symptomami zgłaszają się do lekarzy pacjenci z POChP? Jednym z charakterystycznych objawów jest przewlekły kaszel, któremu dodatkowo towarzyszy odkrztuszanie plwociny. Jeśli POChP pozostaje niezdiagnozowane i postępuje, mogą pojawiać się kolejne objawy, takie jak np. duszności czy brak tolerancji dla nawet niewielkiego wysiłku.  Więcej na temat samych objawów i nie tylko można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/czym-jest-pochp/.

Zdarza się, że POChP jest mylone z astmą. Z jednej strony, te choroby mają kilka punktów wspólnych, z drugiej, na pewnych płaszczyznach mocno się różnią. Okazuje się, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc występuje najczęściej u palaczy, zazwyczaj po 40. roku życia. Z kolei astma to częściej problem osób młodych. Podstawowym badaniem, które pozwala zdiagnozować POChP jest spirometria, na którą powinien skierować nas specjalista. Więcej informacji znajdziecie tutaj https://oddychajmy.pl/podstawowe-badania/.

Kończąc trzeba podkreślić, że to właśnie specjalista powinien zdecydować o ewentualnym postępowaniu terapeutycznym. Jeśli Ty, lub Twoi bliscy, jesteście w grupie ryzyka – koniecznie umówcie się na wizytę do lekarza i podejmijcie działania wg otrzymanych wskazówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here