Kiedy przeprowadza się tomografię komputerową?

0
371
Kiedy przeprowadza się tomografię komputerową

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) jest jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych we współczesnej medycynie. Badanie TK pozwala zdiagnozować wiele chorób układu kostnego, pokarmowego, krążeniowego, nerwowego i innych umiejscowionych wewnątrz organizmu człowieka. Jest badaniem obrazowym wykorzystującym działanie promieni rentgenowskich w celu uzyskania precyzyjnego obrazu badanych narządów na wielu płaszczyznach i warstwach. Obrazy można uzyskać w technice 2D lub 3D. Badanie za pomocą tomografii komputerowej jest krótkie, bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wynik dostarcza lekarzowi dużą ilość cennych informacji ułatwiających diagnostykę i zaplanowanie metody leczenia. Badana osoba w pozycji leżącej wjeżdża do tunelu ze skanerem poruszającym się wokół ciała pacjenta. Dane ze skanera są przetwarzane komputerowo przez specjalistyczne oprogramowanie, za pomocą którego powstaje obraz analizujący badany narząd w różnych płaszczyznach i warstwach. Obrazy wnętrza ciała pacjenta są uzyskiwane z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, dlatego badanie wykonuje się wyłącznie u pacjentów z ważnym skierowaniem, a u dzieci ogranicza się je do niezbędnego minimum.

Najczęstsze zalecenia do wykonania tomografii komputerowej

Badanie TK jest krótkie, najczęściej trwa 10-15 minut. Dostarcza więcej informacji i jest dokładniejsze od badań RTG czy USG. Najczęściej wykonuje się tomografię komputerową głowy, zatok, klatki piersiowej i jamy brzusznej. Wskazaniem do badania są nawracające bóle i zawroty głowy, przebyte urazy czaszkowo-mózgowe, udary i niedokrwienia mózgu. Tomografia zalecana jest w diagnostyce zaawansowania choroby wieńcowej, nowotworów układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Tomografię jamy brzusznej wykonuje się w celu wykrycia ewentualnych stanów zapalnych i zmian nowotworowych nerek trzustki, wyrostka robaczkowego i innych narządów wewnętrznych. Badanie nie trwa długo i umożliwia wykrycie zmian wewnątrz organizmu, dlatego jest często zlecane w przypadkach nagłych, a wskazaniami są najczęściej urazy głowy, klatki piersiowej, miednicy i jamy brzusznej. Atutem badania TK jest możliwość podania kontrastu i precyzyjnego określenia miejsca urazu oraz ujawnienia niezauważalnych patologii. Przydatną w ortopedii możliwością jest obrazowanie wybranych elementów kostnych w technice 3D, co jest wykorzystywane w diagnostyce lekarskiej i fizjoterapeutycznej. Badanie TK stosuje się także przed zabiegami operacyjnymi w celu oceny struktur anatomicznych i lepszego zaplanowania leczenia.

Tomografia komputerowa w diagnostyce kości i stawów

Nowoczesne oprogramowanie aparatów TK umożliwia uzyskanie i nakładanie na siebie obrazów z różnych płaszczyzn przekroju kończyny oraz wykonanie pomocnych przy planowaniu zabiegów ortopedycznych obliczeń kątów geometrycznych. Możliwe jest badanie długich odcinków kości orazocena struktur kostnych i zmian w tkankach miękkich wraz z określeniem ich dokładnych parametrów, co pozwala na dokładne zaplanowanie metody leczenia. Tomografia komputerowa jest z powodzeniem stosowana w renomowanych klinikach ortopedii i traumatologii takich jak Carolina Medical Center. W centrach diagnostycznych wykorzystuje się nowoczesną aparaturę, która podczas badania ogranicza dawkę promieniowania jonizującego do niezbędnego minimum. Pacjent otrzymuje wynik badania na płycie CD/DVD bezpośrednio po jego przeprowadzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here