Narządy ruchu w ciele człowieka narażone są na wiele czynników mogących powodować kontuzje, uszkodzenia, czy też schorzenia. Czasem pomaga w tym również wada genetyczna, jednakże warto zdawać sobie sprawę, że zbyt intensywna lub zbyt słaba aktywność fizyczna mają na takie uszkodzenia największy wpływ. Idąc tym tokiem rozumowania, z całą pewnością można stwierdzić, że najbardziej narażeni na ryzyko kontuzji są sportowcy. W tym, czy też w innym przypadku zawsze warto zgłosić się do ortopedy w CM Gamma, gdzie pacjent jest priorytetem.
Czym jest stożek rotatorów barku i kto jest narażony na jego uszkodzenie?
Opisywany stożek rotatorów barku znajduje się w ramieniu i składa się z przyczepów czterech istotnych mięśni, takich jak: obły mniejszy, podłopatkowy, podgrzebieniowy i nadgrzebieniowy. To dzięki tej strukturze człowiek może poruszać ramieniem w tak dużym zakresie. Na uszkodzenie tej części ciała są narażeni wszyscy, jednakże w zależności od wieku pacjenta, czynniki go powodujące są różne. Młodzi ludzie zgłaszają się do CM Gamma z uszkodzeniem wynikającym z urazu, natomiast starsi skarżą się na bóle, które są zazwyczaj wynikiem degeneracji stawów. Niestety, wciąż wielu pacjentów bagatelizuje problem, a nieleczone uszkodzenie stożka rotatorów może generować poważne następstwa.
Czym objawia się uszkodzenie opisywanej struktury?
Tak jak każdy uraz kośćca, tak i ten wywołuje określone objawy, obok których trudno przejść do normalnego funkcjonowania. Po uszkodzeniu stożka rotatorów barku pojawia się ból wokół barku, który zdecydowanie nasila się przy ruchach ręką. Oprócz bólu może pojawić się również zapalenie bicepsa i znaczne osłabienie ręki. Ponadto pojawia się również nieprzyjemne, bardzo charakterystyczne przeskakiwanie w okolicach barku. Po wystąpieniu któregokolwiek z objawów należy szybko zgłosić się do specjalisty w CM Gamma, aby nie czekać w ciągnących się kolejkach. Wśród szeregu specjalistów znajduje się tam również ortopeda. Warszawa jest bogata w szpitale i centra medyczne, jednakże tylko CM Gamma oferuje tak sprawną i jednocześnie konkretną pomoc.
Jak wygląda leczenie uszkodzonego stożka rotatorów barku?
Przed wysłaniem na konkretne leczenie pacjent jest poddawany dokładnej diagnostyce, która po szeregu czynności wykazuje, co dokładnie stało się z jego barkiem. Zwykle po leczeniu zachowawczym, którego kontrola następuje w szóstym i dwunastym tygodniu po założeniu unieruchomienia, lekarz zastanawia się, czy jest potrzebna operacja. Jeżeli uraz nie goi się prawidłowo, należy spodziewać się takiego właśnie obrotu sprawy.
Operacja tego typu wykonywana jest najczęściej metodą artroskopową, która jest dziś jedną z najskuteczniejszych. Po operacji pacjent otrzymuje kolejne unieruchomienie, tym razem jednak na około sześć tygodni.