Jaki probiotyk przed wyjazdem za granicę?

0
153
Jaki probiotyk przed wyjazdem za granicę

Wyjazd zagraniczny wiąże się z wieloma przygotowaniami – jednym z nich powinno być zabezpieczenie swojego zdrowia przed niespodziewanymi zdarzeniami. W przypadku egzotycznych podróży zagrożeniem jest tzw. biegunka podróżnych. Czym jest ta dolegliwość? Co ją powoduje?

Biegunka podróżnych, czyli?

Rozróżnia się trzy postacie biegunki podróżnych – łagodną, umiarkowaną i ostrą. Rozpoznanie dolegliwości wiąże się z oceną, ile nieuformowanych stolców oddaje się na dobę oraz czy towarzyszy temu objaw towarzyszący: ból lub skurcze w jamie brzusznej, nudności, wymioty, gorączka lub domieszka krwi w stolcu.

Przez biegunkę podróżnych rozumie się łagodną i samoograniczającą się dolegliwość obniżającą komfort psychiczny podczas podróży, która może również skutkować odwodnieniem organizmu. Najczęściej jesteśmy na nią narażeni podczas pobytu w krajach, w których obecny niższy standard sanitarny. Najczęściej mówi się o takich regionach świata, jak Azja Południowo-Centralna i Południowo-Wschodnia, Środkowy Wschód, Afryka (głównie region subsaharyjski), Ameryka Centralna i Południowa. Ryzyko obecne jest także w Afryce Południowej, niektórych krajach Ameryki Łacińskiej i na wyspach karaibskich.

Co powoduje występowanie biegunki podróżnych?

W 80% przypadków biegunki tego typu są spowodowane zakażeniem bakteryjnym spowodowanym przez bakterie z rodziny Escherichia coli, Shigella spp.,Campylobacter jejuni, Salmonella typhi i paratyphi, Aeromonas spp. i Yersinia enterocolitica. Ponadto odpowiedzialne są także rotawirusy, norowirusy i pierwotniaki.

Zakażenie może się pojawić w sytuacji, kiedy pijemy wodę wodociągową w regionie, o których wspomnieliśmy wyżej. Niższy standard sanitarny może spowodować zakażenie – może być ono także powiązane z sytuacją, kiedy jemy nieumyte owoce czy np. używamy niebutelkowanej wody do czynności higienicznych (np. mycia zębów). Równie ryzykowne może być jedzenie potraw z miejsc, w których możemy mieć wątpliwości co do standardów ich przygotowywania.

Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Profilaktyka w przypadku biegunki podróżnych jest możliwa. Poza stosowaniem się do zasad higieny możemy sięgnąć po probiotyk. Ważne jednak, aby wybrać preparat, którego skład ma udowodnioną klinicznie skuteczność.

W przypadku leku OTC (czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5),
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Jednym ze wskazań stosowania trilac® jest zapobieganie biegunce podróżnych. Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem.

Dotyczy leku trilac®

trilac® • Kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Dawkowanie: 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca, potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę, najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Przeciwwskazania: nie należy stosować leku trilac®, jeśli: występuje nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, występuje nadwrażliwość (uczulenie) na białko mleka krowiego • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA Sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TLG01083

Bibliografia:

  1. Szymanek-Pasternak A., Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie według aktualnych rekomendacji, “Zakażenia XXI Wieku” 2020;3(1).
  2. Mach T., Biegunka podróżnych, “Gastroenterologia Kliniczna”, 2011, tom 3, nr 3, 121–126.
  3. Zaborowski P., Biegunki podróżnych, “Medycyna po Dyplomie” 2011(20); 6(183): 42-45.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here