Troska o zdrowie i komfort leżących pacjentów to niezwykle trudne zadanie dla ich opiekunów. Bardzo dużym zagrożeniem są odleżyny, czyli odparzenia skórne, które mogą prowadzić do wystąpienia poważniejszych schorzeń, takich jak infekcje czy owrzodzenia. Jakie działania należy podjąć, aby zapobiec występowaniu odleżyn u pacjentów leżących? Przedstawiamy kilka wskazówek.
Powstawanie odleżyn – geneza
Odleżyny są powszechnym problemem występującym u osób niepełnosprawnych i starszych o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych, występujące na skutek długiego ucisku, związanego z leżeniem bez zmian pozycji. Odleżyny powstają najczęściej w obszarach ciała, w których kości naciskają na powierzchnię skóry, a więc takich jak łopatki, kości biodrowe, kostki, pięty i kości krzyżowe. Ucisk na te obszary może prowadzić do zmniejszenia dopływu krwi i skurczu naczyń krwionośnych, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia tkanek.
Odleżyny zwykle generują ból i swędzenie. Skóra w miejscu ich występowania staje się ciemniejsza, często czerwona, jest także szorstka i twardsza. W punktach występowania odleżyn ciało ma zwykle wyższą temperaturę.
Zapobieganie odleżynom – sposoby
Odleżyny mogą prowadzić do wystąpienia owrzodzeń czy martwicy skóry, a te problemy zwiększają ryzyko, niebezpiecznej dla osoby niepełnosprawnej, infekcji. Bardzo ważnym elementem opieki nad osobą leżącą jest zatem profilaktyka w kierunku zapobiegania odleżynom.
Od czego zacząć? Najlepiej od zakupu dobrego gatunku materaca przeciwodleżynowego –https://galeriazdrowia.pl/produkt/materac-przeciwodlezynowy-wymienny/ . Ważne, by był to produkt medyczny, wykonany z wysokiej jakości materiałów. Musi także być dopasowany rozmiarem do osoby, która będzie go użytkować. Materace przeciwodleżynowe wykorzystują system powietrznego podparcia ciała ludzkiego w pozycji leżącej, dzięki czemu niwelują naciski na newralgiczne punkty.
Celem zastosowania materaca przeciwodleżynowego jest zapewnienie równomiernego nacisku na powierzchnie ciała w trakcie leżenia. Wiele materacy przeciwodleżynowych ma również powierzchnię o niskim współczynniku tarcia, co pomaga unikać nadmiernego ścierania skóry podczas zmieniania pozycji.
Materac przeciwodleżynowy to nie wszystko – profilaktyka
Materac, choć odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu odleżynom, nie jest jedynym elementem profilaktyki. Bardzo ważna jest także codzienna, regularna opieka nad pacjentem. Osoby leżące powinny często zmieniać pozycję ułożenia ciała, by zmniejszać nacisk na konkretne obszary skóry. Jest to ważne także dla komfortu pacjenta, dlatego częste zmiany pozycji są zalecane niezależnie od rodzaju użytkowanego materaca.
Kolejny ważny element profilaktyki to troska o odpowiednie nawilżanie skóry. Warto stosować kremy i balsamy do ciała zalecane przez lekarzy i farmaceutów. Niezbędny jest także oczywiście odpowiedni zakres higieny. Czysta i nawilżona skóra jest mniej podatna na uszkodzenia.
Niezwykle istotnym elementem zapobiegania odleżynom jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna ona być zbalansowana i bogata w białko, witaminy oraz minerały. Osoby niepełnosprawne często borykają się z brakiem apetytu lub niechęcią do spożywania zróżnicowanych posiłków. Mimo to warto podejmować starania, by dostarczać organizmowi jak najwięcej mikroelementów, wzmacniających organizm.
Odleżyny mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych problemów, zatem bezwzględnie należy zapobiegać ich wystąpieniu. Osoby opiekujące się osobami leżącymi muszą zachowywać czujność i troskę w codziennym funkcjonowaniu. Więcej informacji na temat sprzętu medycznego, przydatnego w opiece nad osobami niepełnosprawnymi można znaleźć na stronie sklepu https://galeriazdrowia.pl/.
*******
Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.