Czym jest miażdżyca tętnic nerkowych?

0
921
Środki farmakologiczne pomogą w leczeniu miażdżycy tętnic nerkowych
fot. Pixabay.com

Współwystępuje z chorobami takimi jak cukrzyca czy choroba wieńcowa. Dlatego też warto dbać o zdrowie, regularnie badać się, prawidłowo odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, rzucić palenie oraz nie nadużywać alkoholu. Jak objawia się miażdżyca tętnic nerkowych? Jakie są jej przyczyny?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-tetnic-nerkowych/

Miażdżyca tętnic nerkowych – definicja

Gdy do ścian tętnic przedostaje się cholesterol, magazynuje się w nich, powodując ich zwężenie i upośledzając przepływ krwi. Jeśli choroba ta dotyka tętnic nerkowych, powoduje bardzo poważne zaburzenia w pracy całego organizmu. Wprawdzie może przebiegać bezobjawowo, ale jednocześnie może prowadzić do ciężkiego nadciśnienia tętniczego lub niewydolności nerek.

Nerki pełnią funkcje regulacyjne, wydalnicze, a także endokrynne. Miażdżyca tętnic nerkowych powoduje, że wszystkie te funkcje zostają upośledzone. Najczęściej choroba ta pojawia się u osób starszych, diabetyków, osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu, palących papierosy czy też chorujących na chorobę wieńcową serca.

Tętnice mogą się zwężać nie tylko pod wpływem miażdżycy, lecz także rozwarstwienia, ucisku przez guz, znajdujący się w jamie brzusznej, dysplazji włóknisto-mięśniowej.

Aby zdiagnozować miażdżycę tętnic nerkowych, należy wykonać badania laboratoryjne krwi oraz badania ogólne moczu. Oznacza się w nich stężenie wapnia, magnezu, sodu, potasu, fosforanów, mocznika i kreatyniny. Ponadto wykonuje się również USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, inwazyjne cewnikowanie lub arteriografię tętnic nerkowych.

Jak leczyć miażdżycę tętnic nerkowych?

W leczeniu tej choroby wykorzystuje się przede wszystkim środki farmakologiczne. Poza tym w uzasadnionych przypadkach wykonuje się angioplastykę zwężonej tętnicy i implementuje się stent w miejsce zwężenia.

Niebagatelną rolę w procesie leczenia odgrywa także dieta. Przede wszystkim leczenie miażdżycy tętnic nerkowych wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi. Wskazany jest również ruch i aktywność fizyczna, dostosowane oczywiście do możliwości i kondycji organizmu. Nie da się wyleczyć tej choroby samą dietą. Warto jednak wspomóc proces leczenia i odpowiednio dostosować swój organizm do tego, aby wspierał te działania.

Zobacz też: https://www.ambasadazdrowiaiurody.pl/jak-odzywiac-sie-aby-zapobiec-osteoporozie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here