Uraz kolana – co robić w przypadku jego wystąpienia. Gdzie zgłosić się po pomoc?

0
1415
Uraz kolana

Staw kolanowy to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur występujących w ludzkim ciele. Dzięki ruchomym elementom, które tworzą staw kolanowy, na co dzień możemy wykonywać wiele czynności takich jak chodzenie, bieganie, skakanie i schylanie się. Ze stawu kolanowego korzystamy zarówno podczas codziennego funkcjonowania jak i w przypadku uprawiania najróżniejszych sportów. Przez to, że kolan używamy każdego dnia i praktycznie w każdej sytuacji, stosunkowo często dochodzi do przeciążenia stawu i urazu kolana. 

W przypadku nawet najdrobniejszego i najbardziej błahego urazu kolana, sytuacji nie wolno lekceważyć. Już nawet najmniejszy uraz kolana może prowadzić do poważnych komplikacji i wieloletnich następstw. Warto wiedzieć, jak zachować się w przypadku wystąpienia urazu kolana i gdzie niezwłocznie ruszyć po pomoc. Dowiedz się, co robić po wystąpieniu w obrębie rannego kolana silnego bólu, obrzęku, powiększenia się stawu czy podniesionej temperatury ciała w okolicy kolana. Bądź świadomym pacjentem i sprawdź, gdzie otrzymasz najlepszą możliwą pomoc w zakresie chirurgii kolana. 

Uraz kolana – co dalej?  

Jedną z najczęstszych przyczyn urazu kolana jest złamanie której z kości, tworzących staw kolanowy. Wówczas takie złamanie będzie widoczne na zdjęciu RTG, wobec czego szybko można ustalić dokładne miejsce uszkodzenia i wdrożyć leczenie. Równie często uszkodzeniu ulegają również tkanki miękkie, takie jak łąkotki stawowe, więzadła krzyżowe i poboczne, rzepki czy fałdy maziowe. W takim przypadku niestety samo zdjęcie rentgenowskie nie wystarczy i należy przeprowadzić bardziej zaawansowaną diagnostykę z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. 

U stosunkowo dużej liczby pacjentów z urazem kolana niezbędne jest podjęcie leczenia chirurgicznego, które usunie problem. Najczęściej po urazie kolana wykonuje się zabiegi takie jak: artroskopia czy endoskopia stawu. Jeżeli uraz kolana został wcześnie wykryty, można przeprowadzić u pacjenta wczesne leczenie, które polega na naprawie stawu poprzez reinsercję więzadła krzyżowego czy replantację chrząstki. Dopiero z upływem czasu od wystąpienia urazu te metody zastępowane są metodami rekonstrukcyjnymi. 

Uraz kolana – niepokojące objawy 

Na co zwrócić szczególną uwagę, jeżeli masz podejrzenie, że doszło do urazu kolana? Jeżeli po jeździe na nartach, po grze w piłkę nożną lub po bieganiu poczujesz nagły, silny ból w okolicy kolana, to już jest pierwszy sygnał alarmowy. Często urazom kolana towarzyszy trzask lub chrupnięcie. Taki dźwięk oznacza, że najprawdopodobniej doszło do złamania którejś z kości w obrębie stawu kolanowego. Takie poważne obrażenia powodują, że w obrębie uszkodzonego kolana pojawi się obrzęk, a kolano zablokuje się w ograniczonej pozycji, co spowoduje, że każda prób ruchu zakończy się dużym bólem.

Jeżeli doznałeś ostatnio bolesnego urazu kolana i zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej udaj się do placówki medycznej, wyspecjalizowanej w zakresie chirurgii kolana – dowiedz się więcej na: https://chirurgia-kolana.pl/uraz-kolana-i-co-dalej. Tylko wczesna diagnostyka urazu kolana pozwoli szybko wdrożyć odpowiednie leczenie i uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ekspertów z Chirurgii Kolana, możesz mieć pewność, że przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, nowoczesnej aparatury i innowacyjnej wiedzy lekarzy, szybko będziesz mógł ponownie cieszyć się pełną aktywnością fizyczną i zdrowiem. Dzięki leczeniu urazu kolana w Chirurgii Kolana będziesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Aby zdobyć więcej wiedzy na temat tego, jak radzić sobie w przypadku urazu kolana, koniecznie zapoznaj się z dodatkowymi informacjami w postaci filmów edukacyjnych, które zamieszczone są na stronie internetowej w zakładce “dla pacjenta”. Sprawdź koniecznie! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here