Osoby otyłe w dzisiejszych społeczeństwach zaczynają stanowić coraz większy procent ludności. Problemy z otyłością spotykają nie tylko dorosłych, ale również i dzieci, które nie mają skąd czerpać dobrych wzorców żywieniowych oraz zapominają o aktywności ruchowej, a są to dwa najważniejsze skuteczne sposoby na odchudzanie. To właśnie aktywność ruchowa oraz ćwiczenia siłowe sprawiają, że tracimy zbędny tłuszcz, jednocześnie budując mięśnie. Bez ćwiczeń nigdy nie osiągniemy wymarzonej sylwetki.
Wiele kobiet jednak boi się ćwiczeń siłowych, myśląc, że przez nie będą wyglądać jak mężczyźni, a jest to oczywista bzdura wszystkie kobiety, które reklamują zajęcia fitness, czy produkty na odchudzanie ćwiczą na siłowni. To, co nam ludziom się podoba w innych to właśnie mięśnie, a nie skóra i kości sporo osób jednak o tym zapomina i chcąc zrzucić zbędne kilogramy zamiast ciężkiego treningu i odpowiedniej do spalanych kalorii diety wybiera głodzenie się, co sprawia, że tracą w głównej mierze masę mięśniową, są zmęczeni i osłabieni, a przez to bardziej podatni na wszelkiego rodzaju choroby. Z kolei osoby uprawiające sport wyglądają najlepiej w oczach innych, a przy tym są bardziej wytrzymałe dzięki ciężkim treningom, mają wyższą samoocenę, zwiększoną odporność oraz są pełne energii, a przede wszystkim szczęśliwsze.
Drugą ważną rzeczą, jeżeli chodzi o odchudzanie, jest wcześniej już wspomniane dobre i zdrowe odżywianie. Podstawą, jeżeli chodzi o odżywianie w sytuacji, gdy chcemy schudnąć, jest dobrany w przemyślany sposób deficyt kaloryczny w jedzonych posiłkach oraz dostarczająca nam odpowiednich składników odżywczych dieta. Dobrze zaplanowany deficyt kaloryczny to taki, który pokryje nasze zapotrzebowanie kaloryczne, spalając tkankę tłuszczową bez utraty tkanki mięśniowej. Aby móc go zaplanować trzeba najpierw policzyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, na które składają się procesy życiowe oraz aktywność ruchowa.
Następnie należy policzyć mniej więcej ilość swojej tkanki tłuszczowej w kilogramach lub wykonać badania, które pokażą nam jej skład procentowy w organizmie. Wiedząc ile mamy kilogramów tłuszczu, możemy obliczyć nasze dzienne spalanie tłuszczu w kilokaloriach, mnożąc ilość tłuszczu w kilogramach przez 69 kilokalorii, czyli średnie dzienne spalanie tłuszczu na jego jeden kilogram. W ten sposób uzyskamy wartość energetyczną tłuszczu, którą jesteśmy w stanie spalić w ciągu jednego dnia. Z tą wiedzą będziemy mogli ułożyć dietę, która będzie nas pozbawiać maksymalnej ilości tłuszczu dziennie, którą jesteśmy w stanie spalić.