Problem bólu kręgosłupa dotyczy wielu z nas. Co niepokojące, takie dolegliwości coraz częściej obserwowane są także u młodzieży. Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być różne. Czasem są to zwykłe przeciążenia. W niektórych jednak przypadkach ból pleców może mieć podłoże dyskopatyczne lub zapalne. Ważne jest więc poznanie źródła naszych objawów i prawidłowe dobranie leczenia. W tym artykule możesz przeczytać o możliwych przyczynach bólu kręgosłupa i o fizjoterapii bólu pleców. Jeśli takie dolegliwości występują także u Ciebie, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty!
Dlaczego boli nas kręgosłup? Przyczyny bólu pleców
Ból pleców może być spowodowany wykonywaną przez nas pracą, lecz może być też oznaką istnienia strukturalnych zmian w kręgosłupie. Czasem dotyczy tylko tkanek miękkich, w tym mięśni. Źródło problemu może tkwić także np. w stawach międzykręgowych. Od przyczyny dolegliwości i od stopnia nasilenia objawów zależy leczenie, jakie zaproponuje nam specjalista. Prawidłowa diagnoza jest więc podstawą skutecznej terapii. Aby ustalić, z jakiego powodu bolą nas plecy, warto udać się do lekarza ortopedy.
Przeciążeniowe bóle pleców
Przeciążenia dotyczą dużego odsetka osób dorosłych. Przeciążeniowe bóle pleców pojawiają się po pracy fizycznej, po intensywnym treningu czy po pracy przy komputerze. Źródłem bólu w takich przypadkach bardzo często są tkanki miękkie (mięśnie i powięź). Na skutek regularnie powtarzających się przeciążeń (związanych np. z dźwiganiem lub pracą w jednostajnej pozycji) zaczynają wykształcać się restrykcje mięśniowo-powięziowe. Są one odczuwane jako napięcie połączone z bólem. Pojawić się mogą także mięśniowo-powięziowe punkty spustowe – miejsca mocno reagujące bólem, gdzie skumulowane są napięcia.
Dyskopatia
Często słyszymy od kogoś, że „wypadł mu dysk”, gdy chodzi o dyskopatię. W rzeczywistości na szczęście chodzi w większości przypadków tylko o wysunięcie dysku, najczęściej o kilka milimetrów. To jednak niejednokrotnie wystarcza, aby wywołać dokuczliwe objawy. Ból pleców u osób z dyskopatią może łączyć się z rwą kulszową (gdy dysk się wysunął w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym) lub rwa ramienną (gdy dyskopatia jest w odcinku szyjnym). Z kolei dyskopatia odcinka piersiowego może wiązać się z występowaniem nerwobólu międzyżebrowego (kłującego, chwilowego bólu między żebrami, zwykle nasilającego się przy wdechu).
Zdarza się, że w przebiegu dyskopatii dochodzi do znacznego ucisku struktur nerwowych. Objawia się to np. opadaniem stopy i jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, których powstanie jest naturalne wraz z wiekiem, mogą objawiać się bólem pleców.1 U osób ciężko pracujących fizycznie takie zmiany mogą pojawić się znacznie wcześniej i przysporzyć dolegliwości.
Stenoza kanału kręgowego
Stenoza oznacza zwężenie kanału kręgowego lub otworów międzykręgowych (w tym tych, przez które wychodzą nerwy, np. nerw udowy czy kulszowy). U osób ze stenozą odcinka lędźwiowego charakterystyczne jest pojawienie się bólu pleców i znacznego osłabienia mięśni nóg po przejściu określonego dystansu. Przyjęcie pozycji przysiadu lub pochylenie się w przód chwilowo zmniejsza dolegliwości. Jednak sposób dokładnego postępowania w chwili nasilenia objawów powinien indywidualnie dobrać lekarz ortopeda (lub neurolog) oraz fizjoterapeuta. Przy stenozie konieczna jest często także konsultacja z neurochirurgiem, który zadecyduje, czy leczenie będzie odbywało się poprzez fizjoterapię, czy potrzebny jest zabieg operacyjny.1
Choroby zapalne stawów kręgosłupa
Jeżeli oprócz bólu pleców masz problem także ze stawami (np. biodrami, czy kolanami), a do całości objawów dołącza zapalenie tęczówki, możesz mieć reumatyczną chorobę zapalną obejmującą również kręgosłup. Wśród takich chorób wyróżnia się np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub reumatoidalne zapalenie stawów. W takim przypadku konieczna jest konsultacja u lekarza reumatologa.1
Metody leczenia kręgosłupa
Warunkiem skutecznego leczenia jest dobrze postawiona diagnoza. Zatem zacząć warto od konsultacji u lekarza (najczęściej tym pierwszym kierunkiem jest lekarz ortopeda). W zdecydowanej większości przypadków lekarz zaleca leczenie zachowawcze, czyli nieoperacyjne. Jego podstawą jest fizjoterapia.
W nasileniach dolegliwości lekarz może wystawić receptę na środki przeciwbólowe stosowane doraźnie. W poważnych zmianach strukturalnych w obrębie kręgosłupa i bardzo nasilonych objawach potrzebny może być zabieg operacyjny. O tym decyduje lekarz neurochirurg. Zarówno przed takim zabiegiem, jak i po nim ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia i nauka ergonomicznego wykonywania codziennych czynności.
Więcej informaji: Leczenie kręgosłupa Warszawa
Fizjoterapia w bólach kręgosłupa
Dobrze prowadzona fizjoterapia składa się m.in. z ćwiczeń, które pozwalają na poprawę stabilizacji kręgosłupa. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają także za zadanie utrzymać ruchomość kręgosłupa na możliwie najlepszym poziomie.1,2
Jedną z ciekawych form, bardzo przydatnych dla osób z nawracającym bólem pleców są ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych systemów urządzeń (np. system DAVID i Huber 360). Na sprzęcie tym fizjoterapeuta jest w stanie ocenić możliwości pacjenta, dobrać obciążenia treningowe i monitorować postępy. To nowość w kinezyterapii osób z bólem kręgosłupa, wnosząca wiele do terapii.
Oprócz ćwiczeń praca z osobami z bólem kręgosłupa to także terapia manualna. W zależności od przyczyny dolegliwości, może to być praca na tkankach miękkich (przy nadmiernym ich napięciu) lub na stawach kręgosłupa (np. przy ich zablokowaniach).1
Wśród metod terapii manualnej stosowanej w bólach kręgosłupa wyróżnić można np. metodę Mechanicznego Diagnozowania i Terapii wg. McKenziego2, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (np. według metody FDM) i metodę Maitlanda.
Stosuje się także suche igłowanie i kinesiotaping (oklejanie specjalnymi taśmami).
Przeciwbólowo wspiera się pacjenta fizykoterapią (w tym np. elektroterapią i magnetoterapią). Zabiegi te warto łączyć z technikami manualnymi (przykładem tego jest terapia manualna z terapią TECAR).2
Fizjoterapia w Warszawie a bóle pleców – z jakich zabiegów można skorzystać w stolicy?
Dla osób, którym doskwiera ból pleców i poszukują fizjoterapii w Warszawie pełen zakres ćwiczeń, terapii manualnej i fizykoterapii ma Centrum Fizjoterapii SPINETIC. Na Ursynowie i Woli można wziąć udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem systemu DAVID i Huber 360. Można tu skorzystać także z terapii manualnej (m.in. metodą Maitlanda, McKenziego lub FDM). W Centrum Fizjoterapii SPINETIC dostępna jest też terapia manualna z terapią TECAR. Fizjoterapeuci z warszawskiego Centrum Fizjoterapii SPINETIC wykonują również suche igłowanie. Na miejscu jest przezskórna elektroliza EPTE i wiele innych zabiegów. Skonsultować można się tu też z lekarzem specjalistą leczenia bólu, ortopedą i reumatologiem. Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów, zadzwoń:
- Centrum Fizjoterapii SPIENTIC Ursynów (ul. Belgradzka 3): +48 22 150 22 22
- Centrum Fizjoterapii SPIENTIC (ul. Waliców 13): +48 22 150 22 00.
Bibliografia:
- Szpala, M., Skorupińska, A., & Kostorz, K. (2017). Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa–przyczyny i leczenie. Pomeranian J Life Sci, 63(3), 41-47.
- Łubkowska, W., & Mroczek, B. (2018). Współczesne kierunki rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego–przegląd systematyczny. Pomeranian Journal of Life Sciences, 64(3).