Pacjenci, którzy wymagają opieki medycznej, mogą korzystać ze świadczeń w ramach NFZ lub komercyjnych. W obu przypadkach inaczej wygląda procedura uzyskania świadczenia, dlatego warto wiedzieć, jakie po kolei kroki należy podjąć.
Jak korzystać z pomocy lekarza specjalisty w ramach NFZ?
Do większości lekarzy specjalistów, którzy realizują świadczenia medyczne w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie. Najczęściej wydaje je lekarz rodzinny, ale może również wypisać je inny specjalista, chcąc skorzystać na przykład z konsultacji. Skierowanie obecnie ma formę elektroniczną, zatem pacjent otrzymuje wyłącznie kod, który działa po połączeniu go z numerem PESEL. Następnie musi udać się do przychodni, która realizuje wybrane świadczenia medyczne. Nie obowiązuje tutaj rejonizacja – pacjent może wybrać dowolną przychodnię, a osoba rejestrująca nie ma prawa odmówić zapisu na wizytę na przykład ze względu na miejsce zamieszkania. Przy zapisie trzeba podać kod skierowania oraz numer PESEL. Co istotne, w ramach jednego skierowania pacjent może zapisać się do jednej przychodni. Niemożliwe jest natomiast rezerwowanie sobie kolejki w kilku miejscach. Warto więc wybrać przychodnię, która zatrudnia wielu lekarzy specjalistów oraz proponuje krótki okres oczekiwania na wizytę. Mieszkańcy Lublina i okolic mogą skorzystać z oferty przychodni https://www.sgl.lublin.pl/. Przychodnia współpracuje z wieloma specjalistami, którzy świadczą pomoc w ramach NFZ oraz podczas wizyt komercyjnych.
Kiedy należy udać się na prywatną wizytę do lekarza specjalisty?
Z komercyjnych świadczeń medycznych korzystają przede wszystkim pacjenci nieubezpieczeni oraz nieposiadający ważnego skierowania do specjalisty. Wizyty komercyjne mogą odbywać się także w ramach wykupionych abonamentów lub ubezpieczeń medycznych. W ich przypadku sprawa jest nieco prostsza, gdyż wystarczy zapisać się na wizytę – nie trzeba posiadać skierowania ani żadnej innej dokumentacji. Godziny przyjęć w ramach NFZ są inne niż godziny przyjęć pacjentów komercyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wizyt prywatnych czas oczekiwania na pomoc zwykle jest krótszy, choć wiele zależy oczywiście od konkretnej specjalizacji. Ponadto przychodnia nie musi mieć zakontraktowanych wszystkich świadczeń medycznych z NFZ – część lekarzy przyjmuje wyłącznie pacjentów w ramach wizyt prywatnych. Istnieje natomiast możliwość zapisania się na wizytę w ramach NFZ pomimo kontynuacji leczenia, jednak konieczne jest wtedy posiadanie odpowiedniego skierowania.